"Allahü teâlâ affedicidir affedenleri sever"

03/02/2020 Pazartesi Köşe yazarı V.T

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Affedin ki, Allahü teâlâ da sizi affetsin ve şerefinizi yükseltsin!"

 

Kadî Mir Meybüdi hazretleri Hanefî fıkıh âlimidir. İran'ın Yezd şehrinin Meybüd ka­sabasında doğdu. Çeşitli medreselerde müderrislik ve Yezd kadılığında bulundu. 909 (m. 1503) yılında Şah İsmail İran’a hakim olup Şiiliği resmî din ilan edince, Meybüdî'nin de arasında bulunduğu Sünnî âlimleri huzuruna çağırtıp Hazret-i Ebû Bekir, Ömer ve Osman'a (radıyallahü anhüm) hakaret etme­lerini istedi, hiçbiri bu arzu­sunu yerine getirmedi ve bu sebeple şehid edildiler. Kadî Mir Meybüdi şöyle buyurdu:

Allahü teâlâ affedicidir, affedenleri sever. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Affet, marufu emret ve cahillerden yüz çevir!) [Araf 199]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki: (Affedin ki, Allahü teâlâ da sizi affetsin ve şerefinizi yükseltsin!) (Allah rızası için affedeni, Allahü teâlâ yükseltir.) (Kendinden uzaklaşanlara yaklaşmak, zulmedenleri affetmek, kendini mahrum edenlere ihsan etmek, güzel huylu olmaktır.)

Kendisini içkiden kurtaramayan bir Müslüman, hizmetçisine dört dirhem verir. İçki almasını söyler. Hizmetçi giderken Mansur bin Ammar isimli bir zatın, bir fakire yardım topladığını görür. Mansur, (Bu fakire 4 dirhem verene 4 dua ederim) der. Hizmetçi, fakire 4 dirhemi verir. Mansur der ki:

- Hangi duayı etmemi istersin?

- Hizmetçilikten kurtulmak istiyorum.

- İkinci isteğini söyle!

- Fakire verdiğim dört dirhem benim değildi. Benden bunu isterler. Dört dirhem isterim.

- Üçüncü isteğin nedir?

- Efendimin tövbe edip içkiyi bırakmasını istiyorum.

- Dördüncü arzun nedir?

- Allahü teâlânın beni, efendimi, seni, kavmimizi affetmesini istiyorum. Mansur bin Ammar, hepsi için gerekli duayı yapar. Hizmetçi evine gidince, efendisi, geç kalmasının sebebini sorar. Hizmetçi durumu anlatır. Efendisi sorar:

- Sen neler istedin?

-Hizmetçilikten, kölelikten kurtulmayı istedim.

- Peki seni azat ettim. Başka ne istedin?

- Dört dirhem istedim.

- Al şu dört dirhemi. Başka ne istedin?

- Tövbe edip içkiyi bırakmanı istedim.

- Tövbe ettim.  Başka ne istedin?

- Allahü teâlânın hepimizi affetmesini istedim.

Efendisi duraklar, (İşte bu benim elimde değildir) der... O gece rüyasında, (Sen elinde olanı yaptın da, biz elimizde olanı yapmaz mıyız? Seni de, hizmetçini de, Mansuru da ve orada bulunan hepinizi affettik) denir.