Kurtulmak, kurtulanlarla birlikte olmakla mümkün

08/02/2020 Cumartesi Köşe yazarı A.D

Ahirette iyilerle beraber olabilmek için, dünyada da onlarla beraber olmak, onları sevmek, onların yolundan gitmek gerekir. Ehl-i sünnet âlimleri “Kişi sevdiği ile beraber olur” hadis-i şerifini şöyle açıklıyorlar:
Bir kimse, salih bir mümini sever, onun gibi itikada sahip olup, onun gibi amel işlemeye gayret eder, Allah dostlarını dost, Allah düşmanlarını da düşman bilirse, ahirette sevdiği kimse ile birlikte cennette olur... “Kişi sevdiği ile birlikte olur” demek, sevdiği kimsenin derecesine kavuşur demek değildir. Fakat iyileri sevdiği için, Cennette onlarla birlikte olur. Herkes imanının parlaklığına, kuvvetine göre farklı derecelerde bulunur. (Mektubat-ı Rabbani, Hadika)
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Arş’ın etrafında nurdan kürsülerde, nur gibi parlayan zatlar bulunur. Peygamberler ve şehitler bunlara imrenir. Bunlar, Allah için birbirini seven, Allah için buluşan, Allah için birbirini ziyaret edenlerdir.” [Nesai]
“Allahü teâlâ buyurur ki: Benim için birbirini ziyaret eden sevgimi kazanır. Benim için birbirini seven sevgime mazhar olur. Benim için veren, sevgimi hak eder. Benim için birbirine yardım eden, muhabbetimi kazanır.” [Hakim]
“Birbirini Allah için seven iki kişinin Allah katında en kıymetlisi, arkadaşını daha çok sevendir.” [Hakim]
İsa aleyhisselam, “Allah düşmanlarına buğzederek, Allahü teâlânın sevgisini kazanın! Onlardan uzaklaşarak Allah’a yaklaşın! Onlara kızarak Allah’ın sevgisini arayın! Gördüğünüz zaman Allahü teâlâyı hatırlatan, sözü ile iyiliklerinizi artıran ve sizi iyiliğe teşvik edenlerle arkadaşlık ediniz!” buyurdu.
***
Büyük İslam âlimi Hüseyin Hilmi Işık “kuddîse sirrûh” buyurdu ki:
“Bugüne kadar geçen ömrümüz gitti hayal oldu, bundan sonra da öyle olacak. Onun için kurtulmanın tek çaresi; kurtulanlarla beraber olmaktır. Eğer bir cemaatte, bir toplulukta kırk kişi olursa içlerinden biri mutlaka evliyadır. Bunu İmam-ı Şafii rahmetullahi aleyh buyuruyor... Biz kendi başımıza kaldığımız müddetçe felaketten kurtulamayız. İyi arkadaş seçmeyen kurtulamaz. Kötülük bulaşıcı bir hastalıktır, daha çok bulaşır. İyilik, dünyada her zaman çok zor dağılır, çok zor yayılır. Çünkü iyiliğin baş düşmanı insanın kendisidir. Nefsidir yani. Ama kötülük çok çabuk bulaşır. Çünkü nefis ona musaittir. Evvela kabulü içeriden görür. Onun için iyilerle beraber olmak, kurtulmanın alâmetidir. Allahü teâlâ hep iyilerle olmamızı nasip etsin. Bir mübârek zât öyle buyurmuş: Âhırette kiminle beraber olmak istiyorsan dünyada onunla beraber ol.”