Hakkında

Hakkında

Hakkında

Entel Hadi Entel Hak Leysel Hadi İlla Hu


Tefvizname

Ahmet TUNALILAR 

30 Temmuz 1930 yılında Bulgaristan’ın Eski Cuma vilayetinde doğdu. 1935 yılında, henüz 5 yaşında bir çocuk iken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ettiler ve Lüleburgaz’a yerleştiler. İlk geldiklerinde Dere Mahallesi'nde, sonra Gündoğu Mahallesi'nde ve en son olarak Kocasinan Mahallesi'nde ikamet ettiler.

Babasının adı Veli Efendi, annesinin ismi Fatma (Sabiha) Hanımefendi idi. Üç kız, bir erkek, dört kardeşin en küçüğüydü.

1958 yılında Safinaz Hanımefendi ile evlendi. İki kızı, dört torunu vardır. Eğitim-öğretimine Kocasinan İlkokulu’nda başladı, Lüleburgaz Ortaokulu’nda tamamladı. Askerlik çağına kadar Uzunköprü’de terzilik ile uğraştı. Askerden sonra imtihana girerek istihdam edilmek üzere devlet memurluğuna atandı. Bu vazifede çalıştığı daha ilk aylarda Lüleburgaz Türkgeldi Çiftliği Müdürü’nün dikkatini çekti. Kurumun muhasebe işlerini yapması için muhasebe yardımcısı olarak ona vazife verdi. Daha sonra görevine; Maliye Bakanlığı’na bağlı Muhasebe Müdürü olarak uzun yıllar devam etti ve 1979 yılında emekli oldu. 1982 yılında hacca gitti.

Ahmet TUNALILAR; Medine’de ömrünün son 30 yılını geçiren Abdulgafur Abbasi Rahmetullahi Aleyh Efendi’den icazetli olan ve aynı zamanda Şemseddin Efendi Rahmetullahi Aleyh gibi değerli bir babaya, Abdulhakim Arvasi Rahmetullahi Aleyh gibi değerli bir amcaya sahip olan Seyyid Cemalettin Arvasi’nin derslerine intisab ettiler. Cemalettin Efendi (PARLAKIŞIK) emekli olana kadar, Kirazlı Mescit’te görev yaptı. Emekli olduktan sonra Beyazıt Camii’nde gönüllü iştirak ile vazife yaptı. 1963-1976 yılları arasında her haftasonu Pazar günleri, Ahmet TUNALILAR ve arkadaşları ders dinlemeye giderlerdi. Cemalettin Efendi’nin oğlu Mehmet Efendi de orada müezzinlik vazifesi yapıyordu. Bazen de bir arkadaşlarını vekil tayin ederler, o dinlediği vaaz-û nasihatı kasede çeker ve Lüleburgaz’daki arkadaşlarına dinletirdi. Ömrünün son yıllarında Lüleburgaz’ada teşrif etmek isteyen ve oradaki sevdiklerinede hitap etmek isteyen Seyyid Cemalettin Efendi maalesef buna imkân bulamadı.1976 yılında vefat etmiş ve Eyüp Sultan Kabristanlığı'na defnedilmiştir.

Ahmet Efendi, emekli olduktan sonra arkadaşları Avni SEZER ve Halil BECERENEL ile birlikte, Kubbeleraltı'nda muhasebe bürosu açtılar. Sokullu Camii Derneği’nde uzun yıllar yönetici olarak hizmet etti. Aynı zamanda Lüleburgaz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile Zindan Baba Tasavvuf Yolu Derneği’ni kurdu. Çiftlik Camii yapımında önayak oldu. Küçük çocuklar için Kur’an kursları açılmasına vesile oldu. Vakfın kullandığı bir bina inşa edildi.T.C Lüleburgaz Müftülüğü TUNALILAR Kur'an Kursu olarak resmiyet kazandı.

Esmaül’lahi’l Hüsnâ, İslam Akidesi (Arapça-Osmanlıca), Faziletleri ile Hac ve Umre, Evrat ve Ezkâr, Kırk Dört Hadis ve Tavfiznâme adlı eserlerin basımını sağladılar. "Cemâleddin Arvasi Rahmetûllahi Aleyh Efendi’nin Sohbetleri" adlı 6 ciltlik bir tefsir kitabı basıldı. Ayrıca Cemalettin Efendi’nin diğer eserlerinin de tercüme edilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

(ALLAH kendilerine rahmet eylesin ) 26/07/2021 Pazartesi günü rahmete intikal eden Ahmet Efendi ,  son dönemlerinde dahi ilerlemiş yaşına rağmen her yönü ile Ahlak-ı Muhammediyye (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendi'mizin ahlakı ile ahlaklanmış, anlatılması güç bir örneklikle gerek etrafına, gerek yetiştirmeye devam ettiği evlatlarına her daim eşsiz bir öncü ve rehber olmuştur. İlkesi, Sünnet-i Seniyye olan ocağında bir Baba nazarı ile herkesi kucaklamaya ve bir arada tutmaya özen göstermiş olan olan Ahmet Efendi'ye (ALLAH celle celaluhu derecesini arttırsın rahmet etsin ) bugun defnedildiği eyüp mezarlığına  ziyaretler yapılmaktadır. ( yol tarifi için tıklayınız )

ALLAH (celle celaluhu) kendisinden razı olsun...     Amin...


Sitemizin yayın amacı hakkında…

Bu site, 30 temmuz 1930 doğumlu Sn. Ahmet TUNALILAR Efendi‘nin vermiş olduğu ve devam etmekte olan eşsiz hizmetlerinin hürmetine, yetiştirmiş olduğu öğrenci evlatları tarafından hazırlanmış ve tertip edilmiş, içeriği İslam akidesi olan bir ehli sünnet sitesidir.

Sitemiz, bizzat kaynağından alınan ve Ahmet TUNALILAR Efendi tarafından tertiplenerek basılan Cemalettin ARVASİ (rahmetullahualeyh)’e ait "Tefsir Sohbetleri" adlı eseri, basılmış ve basılmaya yine devam edilecek nice kıymetli eserleri de tanıtmak ve sizlere ulaştırmak arzusundadır.

Ahmet Efendi tarafından kaleme alınan Tefsir sohbetleri adlı bu eserin orijinal kayıtları (Cemalettin Rahmetullahu Aleyh Efendi'nin kendi sesinden) sitemizin (Galeri / sohbet arşivi) bölümüne yüklenmiştir. Bu eser, ses dosyalarından yola çıkarak bereketinden mahrum kalmamak niyeti ile hiçbir düzeltme yapmadan, olduğu gibi kaleme alınan ve kelimesi kelimesine harfiyen yazıma aktarılan bir eserdir. Bu eseri okurken, hitabetin bir sohbet mahiyetinde belirmesi bu eserin özelliklerindendir. Kürsüden aktarılan sohbetin bir nevi yazıma vurma halidir. Ahmet Efendi’mizin beyanı ile dinledikçe açılan ve açıldıkça bereketi artan tesirli bir eserdir. Herkesin istifade edebilmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Bu site aynı zamanda, şu an hizmet vermekte olan nice ehli sünnet ilim merkezlerinin insanlığa kazandırmak istediği nice doğru İslam ve iman bilgilerinin yayılmasında öncü olan nice kurumlara destek olmak, fitnenin çoğaldığı bu ahir zamanda en doğru bilgilerin en doğru kaynağından alıp okurlarına teslim etmek hususunda yardımcı olmak arzusunda olan bir hizmet birimidir.

Akidesi ehli sünnet vel cemaat olan nice kıymetli kurumların sundukları hizmetlerinden de destek alan sitemiz, her birine ayrı ayrı teşekkür eder , gayretlerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Selam ve dua ile…

Saygılarımızla

Site yönetimi.