"Depremler çoğalmadıkça kıyamet kopmaz..."

13/03/2020 Cuma Köşe yazarı A.D

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "İlim kalkmadıkça, depremler, katliamlar çoğalmadıkça kıyamet kopmaz."

 

 

Depremler kıyamet alametlerindendir ve ilahi bir ikazdır. İnsanların isyandan vazgeçmesi için depremden ibret alınmalıdır. Buhari’deki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: 

"Depremler çoğalmadıkça kıyamet kopmaz."

"Günahlar açıktan işlenmeye başlanınca, iyi kötü herkes genel bir azaba maruz kalır." [Taberani]

"İlim kalkmadıkça, depremler, katliamlar çoğalmadıkça kıyamet kopmaz." [Buhari]

"Zina yayılınca depremler çoğalır." [Deylemi]

Kıyametin ne zaman kopacağı bildirilmedi. Fakat, Peygamber Efendimiz birçok alametlerini haber verdi:
Hazreti Mehdi gelecek, Hazreti İsa gökten inecek, Deccal çıkacak. Yecüc Mecüc her yeri karıştıracak. Güneş Batı'dan doğacak. Büyük depremler olacak. Din bilgileri unutulacak. Kötülük çoğalacak. Dinsiz, ahlaksız, kimseler emîr olacak, Allahü teâlânın emirleri yaptırılmayacak. Haramlar her yerde işlenecek, Yemen’den bir ateş çıkacak. Gökler ve dağlar parçalanacak. Güneş ve Ay kararacak. Denizler birbirine karışacak ve kaynayıp kuruyacaktır...
Sel, deprem, kuraklık gibi, ilahi musibetlerin ara sıra zuhur edişi, Allahü teâlânın sonsuz nimetlerine, lütuf ve ihsanına karşı isyanda olanları ikaz mahiyetindedir. Hiçbir nimet ve felaket sebepsiz değildir. Düşünebilenler için nice hikmetleri vardır. Günahların affına sebep olduğu gibi başka hikmetleri de vardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
"Ümmetim için depremler günahlarına kefaret olur." [Hakim]

             ***

Çeşitli günahları olan biri, deprem bölgesine yerleşir. Günahları sebebiyle depremde ölür. Deprem bölgesindeki günahsızlar da, çocuklar da ölür. Onlar da şehit olur, sonsuz Cennet nimetlerine kavuşurlar. Depremde kimse ölmesin diye elbette tedbir almak gerekir. Ama tedbir de alınsa ölenler olabilir.
Fay hatları, diğer olaylar, buna sebep olurlar. Ateistler sebepleri yaratan yaratıcıyı görmedikleri, tanımadıkları için, her şey kendi kendine oluyor zannediyorlar. Hâlbuki o sebepleri yaratan da, o sebeplere iş yapma gücünü veren ve yaptıkları her işi yaratan da sadece Allahü teâlâdır. Yarasa güneşi göremiyorsa, güneş yok denemez.
Cümle eşya Hâlik’ındır, kul eliyle işlenir,
Emr-i Bâri olmayınca, sanma bir çöp deprenir.

Bir âyet-i kerîmede mealen, "Sizi de, işlerinizi de yaratan Allah’tır" buyuruldu. (Saffat 96)
Bu âfetlerin hepsi genelde günahlarımızın karşılığıdır. Bir âyet-i kerime meali:
"Başınıza gelen bir bela, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. [Bununla beraber] Allah çoğunu affeder." [Şûrâ 30]
Demek ki bela, günahlarımız yüzünden gönderiliyor. Zulüm ve zina, depremlerin sebeplerindendir.