Kötülüklerden sakınan kurtulur

14/02/2020 Cuma Köşe yazarı O.Ü

Günahlardan temizlenmedikçe, ibadetlerin faydası olmaz.

 

Sual: Kötü huylu olanın, günahlara dalanın ve bunlardan kurtulmak için çaba göstermeyenin sonu, kötü mü olur?

Cevap: İnsana dünyada ve ahirette zarar veren her şey, kötü ahlaktan meydana gelmektedir. Yani, zararların, kötülüklerin başı, kötü huylu olmaktır. Haramlardan, kötülüklerden sakınmaya takva denir. Takva, ibadetlerin en kıymetlisidir. Çünkü, bir şeyi süslemek için, önce pislikleri, kötülükleri yok etmek lazımdır. Bunun için, günahlardan temizlenmedikçe, ibadetlerin faydası olmaz. Hiçbirine sevap verilmez. Kötülüklerin en kötüsü, küfürdür. Kâfirin, Allahü teâlâyı inkâr edenin, hiçbir iyiliği, hayratı, hasenatı, ahirette faydalı olmaz. Zulüm ile öldürülen kâfir, şehit olmaz, Cennete girmez. İmanı olmayanın hiçbir iyiliğine sevap verilmez. Bütün iyiliklerin temeli takvadır. Her şeyden önce, takva sahibi olmaya çalışmak lazımdır. Herkese, takva sahibi olmalarını emir ve nasihat etmelidir. Dünyada rahata, huzura kavuşmak, kardeşçe yaşayabilmek, ahirette de, sonsuz azaptan kurtulmak, ebedi, sonsuz nimetlere, saadetlere kavuşmak, ancak takva ile nasip olur.

           ***

Sual: Fıkıh, ilmihâl kitaplarında geçen azimet ve ruhsat ne anlama gelmektedir?

Cevap: Azimet; helal olduğu belli olmayan şüpheli şeyleri de yapmamak, haram ve mekruhlardan her hâlde, her durumda kaçmaktır. Ruhsat; İslamiyetin izin verdiği, caiz olur dediklerinden sakınmamak, bunları yapmaktır.

           ***

Sual: İmanı olmayan veya günahlara dalmış olan bir kimsenin kalbi temiz olabilir mi?

Cevap: Kötü huylar, kalbi hasta eder. Bu hastalığın artması, kalbin ölümüne yani küfre sebep olur. Kötü huyların en kötüsü olan şirk, yani küfür ise, kalbin en büyük zehridir. İmanı olmayanın; “Kalbim temizdir, sen kalbe bak” gibi sözleri, boş laflardır. Ölmüş olan kalp temiz olmaz!

           ***

Sual: Bir Müslüman, kendine lazım olan din bilgilerini öğrenmez veya öğrenmeye önem vermezse, bunun imanı gidebilir mi?

Cevap: İman edilecek şeyleri ve farzlardan, haramlardan meşhur olanları, lüzumu kadar öğrenmek farzdır. Bunları öğrenmemek haramdır. İşitip de, öğrenmeye ehemmiyet vermemek küfür olur.

           ***

Sual: Bir Müslümanın, günahlarından dolayı, affolmasından ümitsizliğe düşmesi, dinen doğru olur mu?

Cevap: Allahü teâlânın rahmetinden ümidini kesmek küfürdür.