Namazın maddi, manevi faydaları

09/09/2022 Cuma Köşe yazarı O.Ü

Her gün beş defa namaz kılmak, Allahü teâlâyı sık sık hatırlamak demektir.

 Sual: Beş vakit namaz kılmanın, emri yerine getirmenin dışında hem bedene hem de kalbe, ruha faydası olur mu?

Cevap: Beş vakit namaz kılmanın, maddi ve manevi pek çok faydası vardır. Maddi faydaları şunlardır:

Her gün beş vakitte beş defa abdest alan bir Müslüman, temiz bir insan demektir. Her gün, beş vakitte, kırk defa ki kırk rekat Allahü teâlânın emri ile eğilerek secdeye kapanarak, ayağa kalkan bir insan, vücudunun her uzvunu hareket etdiren bir idmancı demektir. Temiz ve hareketli bir insan ömrünün her yaşında sıhhatini muhafaza edebilir. Dikkat edilirse, ömrü boyunca namaz kılanların büyük bir ekseriyeti sağlam insanlardır.

Namazın manevi faydalarına gelince:

Her gün beş defa namaz kılmak, yani beş defa Allahü teâlânın huzuruna çıkmak, Allahü teâlâyı sık sık hatırlamak demektir. Allahü teâlâya inanan, ondan korkan insan, onun emirlerinin dışına çıkmış ise, namaz saatlerinde hatasını anlar. O hatayı tekrar etmekten kaçınır, kendini ıslah etmek yolunu arar ve bulur.

Kendini ıslah etmek belki ilk zamanlarda kolay olmaz. Fakat, namaza devam ettikçe, Allahü teâlânın emirlerini yapar ve yasaklarından kaçınır. Böylelikle kâmil, olgun bir insan, salih bir Müslüman olmak yoluna girer.

Namaz, insanları doğru yola götürmek için en güzel bir vasıtadır. Namaz, her Müslümanı kusursuz bir insan hâline getirir. Böyle insanların meydana getirdiği topluluk da, ne mutlu bir topluluk olur.

Namaz Müslümanlığın temel taşıdır. Temelsiz bir bina sağlam olmadığı gibi, namazsız Müslümanlık da günün birinde yıkılmaya mahkûmdur.

Namaz kılmak, Allahü teâlâyı sık sık hatırlamaya sebeptir. Namazı terk etmek ise, Allahü teâlâyı unutmaya sebep olur. Allahü teâlâ, kendisini unutanları affetmiyor. Kendisini unutanlara Bakara suresinin yedinci âyetinde, meâlen;

(Onların kalblerini mühürledik) buyurdu. Bu hâle gelmekten Allahü teâlâ, cümlemizi korusun!

Namaz, dünya ve ahıret saadetlerinin kapısını açan bir anahtardır. Bu anahtarı ele geçirmek, herkesin elindedir. Nihayet, Allahü teâlâya inanan ve tembel olmayan bir Müslüman, bu anahtarı, elde edebilir. Bu bir irade ve azim işidir.

Beş vakit namazını kılan bir kimse, Allahü teâlâya samimiyetle inandığının kuvvetli bir delilini de göstermiş olmaktadır.