İyilik eden de kendine eder, kötülük eden de...

16/04/2023 Pazar Köşe yazarı S.K

Hikmet ehli bir zatın sevdiklerine yaptığı bir nasihat şöyledir:

MÜTEVAZI OLUN... Tevazu, yüksekliğin şaşmaz alametidir. Kibir de aşağılığın işaretidir. Kibirli olan ben biliyorum der, sormaz, tenkit eder, istişare etmez, dua istemez, inat eder ve kendini hep haklı görür. Muvaffak olmak için mütevazı olun. Aciz insan kibirli olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: 

“Allah için aşağı gönüllü olanı Allahü teâlâ yükseltir. Bu kendini küçük görür. Fakat insanların gözünde büyüktür.” [Beyheki]

GÜLER YÜZLÜ VE TATLI DİLLİ OLUN... Müslüman, tatlı dilli, güler yüzlü ve mütebessim olur. Asık suratlı, çatık kaşlı olmaz. 

KIZMAYIN... Bütün kitaplarda yazılı olan hadis-i şerifte bir kimse Resulullah’tan nasihat istediğinde, “Kızma, sinirlenme” buyurdu. Birkaç kere sorduğunda hepsinde de “Kızma, sinirlenme” buyurdu.

KALP KIRMAYIN... Kalp kıran kaybeder, kalp yapan kazanır.

İSLAMİYET’E UYUN... İslamiyet’e uyanın dünyası da ahireti de güzel olur. Nerede bir ihtilaf, sıkıntı varsa, İslamiyet’e uymamaktandır.

NİYETİNİZİ DÜZELTİN... Niyet, Allahü teâlânın rızasını kazanmak olmalı. Niyet hayır akıbet hayır. Niyet doğru olmazsa, güzel bildiğimiz her şey, dünyayı mamur etse de ahirete zarar verir. Yaptığınız bir işten dolayı gönlünüz rahat değilse, o iş birilerine sıkıntı verir.

DUA ALIN... İyilik eden de kendine eder, kötülük eden de. Hep iyilik edin ve dua alın. Çünkü asıl gaye, Allah’ın rızasını kazanmak ve insanların duasını almaktır. Özellikle de anne baba duası almaya bakın. Maddi manevi çok ihsanlara, iyiliklere kavuşmaya sebep, anne baba duasıdır.

EDEPLİ OLUN... Edep ve saygının olduğu yerde mutluluk vardır. Bunların olmadığı yerde sıkıntı vardır. Büyüklerimiz “Yolumuzun başı edep, ortası edep, sonu edeptir” buyurmuşlardır. Edepten, saygıdan mahrum bırakılan bir kimse, bütün hayırlardan mahrum bırakılmış demektir.

CÖMERT OLUN... Hizmet, vermekle olur, almakla değil. Karşılık beklemeden, Allah için verenler hep kazanmıştır.

SEVİN, SEVDİRİN, SEVİNDİRİN... Zaman, kızmak değil acımak zamanıdır. Sevin, sevdirin, sevindirin. Sevmeyen sevilmez. Böyle yaparsanız sizi de severler, sevdirirler. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: 

“Allahü teâlânın farzlardan sonra en razı olduğu amel, bir mümini sevindirmektir.” [Taberani]

GÖNÜLLERE DOKUNUN... Eğitim, gönüllere dokunmaktır. İnsanlar öğrenmeyi sever, fakat öğretilmeyi sevmezler. Bir insana bir şey öğretmek istiyorsanız, ona Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını verin. Çünkü o büyüklerin sözleri kalplere tesir eder.