Kıyamet günü hiç sıkıntı çekmeyecek bahtiyarlar!

17/11/2022 Perşembe Köşe yazarı S.A

Korkunç sıkıntılı ve büyük panik yaşanacak kıyamet gününde... Bahtiyar bazı kimseler vardır. Bunlar hiç sıkıntı çekmeyecektir...

 

Kıyamet günü çok sıkıntılı bir gündür!.. Hesaplar görülüyor, amel defterleri dağılıyor. Cehennem gözler önünde, alevleri göklere yükseliyor...

Hesabı iyi çıkmayanlar herkesin gözü önünde ateşe atılıyor ve cayır cayır yanıyor...

Cehenneme atılanlara denilecek ki: "Dünyada iken sakınmadığınız veya inkâr ettiğiniz, yoktur dediğiniz cehennem var ya, işte budur, girin bakalım ve müstahak olduğunuz cezanızı çekmeye başlayın!"

Korkunç sıkıntılı ve büyük panik yaşanacak o günde bahtiyar bazı kimseler vardır. Bunlar hiç sıkıntı çekmeyecek, huzur içinde Rabbimizin rahmet gölgesi altında bulunacaklardır.

Hadis-i şerifte bildirilen ve müjde verilen bu insanlar yedi sınıftır:

1- Emri altındakilere adil davranan idareci. Bu bir müdür, bir işveren, bir aile reisi olabilir... Sevmek ayrı şeydir. Birisini daha çok seviyor olabiliriz fakat hak hukuk da ayrı şeydir. Herkese hakkını vermeli ve kimseye zulmetmemeliyiz...

2- Genç olmasına rağmen nefis  ve şeytana uymayan, Yaratıcısının emirlerine önem veren, ibadetlerini yapan ve haramlardan sakınanlardır.

Gençlik insan hayatının en kıymetli ve en tehlikeli bölümüdür. Ondan öncesi çocukluk devresidir. İnsanlar bu çağda mükellef bile değildir. Daha sonrası da ihtiyarlık, hastalık zamanıdır. İstese dahi insan, ne dünyasına ne de ahiretine yararlı işleri pek yapamaz...

3- Gönlünü mescitlere bağlayanlar. Mescitler, camiler Beytullahın şubeleridir. Rabbimizin yeryüzünde en sevdiği yerlerdir...

4- Allah için birbirini seven iki kişi. Hiçbir menfaat düşünmeden, karşılık beklemeden bu sevgiyi elde edenler, bunlar da ebedi saadetin namzetleridir.

5- Makamı, mevkii ve güzelliği yerinde olan bir kadından çirkin bir teklif alan, fakat "Ben Rabbimden korkuyorum" diye onu reddeden insan.

Böyle çirkin bir teklifi reddettiği için Yusuf aleyhisselam dünyada da büyük nimetlere kavuştu, ahiretteki malum. Yaratılmışların en şereflileri olan Peygamberlerden bir tanesidir.

Yusuf aleyhisselamın imtihanı çok ağırdı. Kendisi çok genç idi... Teklif efendisinden geliyordu ve üstelik davet de güzelliği dillere destan olan birindendi... Buna rağmen Allah korkusu galip geldi ve imtihanı kazandı.

6- Sağ elinin verdiğinden, sol elinin haberi olmayacak kadar gizli sadaka verenler. Böyle sadaka riya olmadığı ve ihlasla verildiği için, sahibini kıyamet gününün sıkıntısından kurtarmaya vesile olacaktır.

7- Yalnız kaldığı zaman Rabbini zikreden ve bu zikir esnasında gözyaşı dökenlerdir... Rabbimiz iki damlayı çok sever; bir, dinini yaymak için muharebe meydanlarında akıtılan kan damlası; iki, O'nun aşkıyla dökülen gözyaşı damlası.