"Her asır, öncekinden daha bozuk olur!.."

07/12/2018 Cuma Köşe yazarı A.D

Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Her asır, önceki asırdan daha bozuk olur. Böylece kıyamete kadar hep bozulur."
 
Muhammed aleyhisselamın yaşadığı döneme “Asr-ı saadet” denir. “Asr-ı saadet”, tarih boyunca, kıyâmete kadar insanlığın üzerinden geçen en şerefli ve en kıymetli zamandır. Bundan sonra gelen “Hulefâ-i râşidin devri” de kıymetli bir zaman dilimidir. Resulullah (sallallahü aleyhi ve sellem) efendimiz buyurdu ki:
"En iyi, en hayırlı insanlar benim asrımda bulunan Müslümanlar [Eshab-ı kiram]dır. Onlardan sonra en iyileri, onlardan sonra gelenler [Tabiin]dir. Onlardan sonra da en iyiler onlardan sonra gelenler [Tebe-i tabiin]dir. Onlardan sonra gelenlerde yalanlar yayılır. Bunların sözlerine, işlerine inanmayın.) [Buhari]
"Her asır, önceki asırdan daha bozuk olur. Böylece kıyamete kadar hep bozulur." [Hadika]
                ***
Hakîm Alî Tirmizî hazretleri buyurdu ki: “Yaşım ilerledikçe, ilmim, amelim ve mücahedem arttığı hâlde, gençliğimde kavuşmuş olduğum nurları, tesirleri kendimde bulamaz oldum. Sebebini bir türlü anlayamadım. Gençlik zamanım, Resûlullah efendimizin zamanına daha yakın olduğu için, o zamandaki hâlin daha üstün olduğu, kalbime ilham edildi.” O zamana yakın zamanlar böyle kıymetli olunca, o zamanın kendinin ne kadar çok kıymetli olduğunu anlamalıdır. Bunun içindir ki, Kût-ül-kulûbda; “Resûlullahın o mübarek cemalini bir kere görmek ve biraz huzurunda oturmak, insanı öyle şeylere kavuşturur ki, başka zamanlarda yapılan halvetlerle ve kırk gün riyazet çekmekle, bunlar elde edilemezler” buyurulmaktadır. Başka zamanlarda yetişen büyük veliler de, Resûlullah efendimizin manevi sohbetinde bulunup, feyiz almakla yükselmişlerdir.
                ***
Somuncu Baba, Bursa'da "halk içinde Hak ile olmaya" gayret eden bir Allah adamıdır. Merkebiyle dağdan odun getirir, onunla kendi yaptığı fırında ekmek pişirirdi. Yani somun satarak geçimini sağlardı. Mübareğin pişirdiği ekmeğin lezzetine doyum olmazdı... Bursa sokaklarında sırtında ekmek küfesiyle dolaşırken şöyle bağırırdı:
-Somuun, müminler somuuun... Tazeler 20 para bayatlar 40 para... Bir gün yine bu sözleri tekrarlayarak ilerliyordu ki bir gencin dikkatini çekti ve sordu:
-Somuncu Baba, bunda bir yanlışlık yok mu? Hiç bayat ekmek tazesinden pahalı olur mu?
Mübarek zat, o gence unutamayacağı şu cevabı verdi:
-Yok evlat yok! Ben bu sözleri yanlışlıkla söylemiyorum. Bayat ekmekleri dün pişirdim. Onlar Asr-ı saâdete, yani Peygamber efendimizin bulunduğu asra tazelerden bir gün daha yakın. İşte kıymetleri oradan geliyor...