İman gücünün, birlik ve beraberliğin zaferi

17/03/2019 Pazar Köşe yazarı S.K

Çanakkale’de kazanılan zafer, iman gücünün, birlik ve beraberliğin zaferidir. Bugün de milletçe aynı inanca, aynı birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var.

 

Yarın 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü olması münasebetiyle bugün Çanakkale zaferinden bahsedeceğiz... 

Türk milletini Anadolu’dan atmak, milletimizin 8. asırdan beri sahip olduğu İslam dinini Arabistan Yarımadası’na hapsetmek ve Osmanlı Devleti’ne son darbeyi vurmak için gerçekleştirilen Çanakkale Savaşı, denilebilir ki Batı’nın Osmanlıya yönelik en büyük haçlı saldırılarından biridir. 

Hıristiyanlık âlemi, Çanakkale’de, Fatih Sultan Mehmet’in 29 Mayıs 1453 tarihinde Bizans İmparatorluğu’na indirmiş olduğu şiddetli darbenin intikamını almak için toptan harekete geçmiştir.

Çanakkale'de çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan, vicdanları körelmiş, hiçbir insanî ve ahlakî değer tanımayan güçler, milletimizi tarih sahnesinden silmek için bütün güçleriyle üzerimize geldiler. Ne var ki düşmanın gülleleri, mermileri, aslan neferlerimizin göğsünde sönmüş, Çanakkale Boğazı, düşmanlarımıza mezar olmuştur.

Bu ordular karşısında güçlü silahlarımız yoktu; fakat kalplerimizde güçlü imanımız vardı. Gönüllerde “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” ideali vardı. Birbirimize sımsıkı bağlıydık. Birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ettik; çünkü bizler bu topraklarda rengi rengine, dili diline, sesi sesine, gönlü gönlüne karışmış bir milletiz.

Bizler asırlar boyu sevinçte, kederde, varlıkta ve yoklukta birlikte ağlayıp, birlikte gülmüş bir milletiz. Din, ezan, vatan, bayrak ve mukaddesat uğruna, doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle hep birlikte aynı safta, omuz omuza mücadele ettik. Binlerce şehit vererek bu toprakları hep birlikte vatan edindik. Çanakkale’de kazanılan zafer, iman gücünün, birlik ve beraberliğin zaferidir. Bu inancımızı, birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe inşallah başaramayacağımız hiçbir iş, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem yoktur. Bugün de milletçe aynı ruh ve inanca, aynı birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız vardır.

Çanakkale, bugün de gönüllerimizde bir milletin kararlılığının ifadesi olarak yerini korumaktadır. Çanakkale; kınalı kuzu hikâyelerinin, Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Hasan Çavuşların, Anadolu’dan cephelere koşan binlerce Mehmetçiğin, cepheye mermi taşıyan analarımızın, istiklal ve istikbal mücadelesinin ifadesidir.

Bu vesileyle, başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimize Allahü tealadan rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun. Âmin...