Aşurenin faziletinden faydalanmak isteyen...

07/09/2019 Cumartesi Köşe yazarı A.D

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:​ "Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur."

 

Yarın Aşure gecesidir. Pazartesi de inşallah "Aşûre günü"nü idrak edeceğiz. Hepimize şimdiden mübarek olsun efendim...

Muharrem ayının, Zilkade, Zilhicce ve Receble beraber Kur'an-ı kerimde (Tevbe 36) kıymet verilen dört aydan biri olduğu bildirilmektedir. 

Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Peki, bizler Aşure gecesinde ve gününde neler yapabiliriz? 

Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir’a]
Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
(Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

[Tek başına Aşure günü oruç tutmak mekruh olur. 9. ile 10. veya 10. ile 11. günü tutulursa mekruh olmaz.]
* Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)
Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)
Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)
Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)
Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir'a) [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır. Ayrıca Kur’ân-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

Hazret-i Hüseyin 10 Muharrem'de şehid edildi. O yüce İmam'ın ruhuna da Fatiha göndermeyi unutmayalım inşallah... Allahü teala şefaatlerine nail eylesin.