Mümine lanet etmek onu öldürmek gibidir!

22/03/2019 Cuma Köşe yazarı V.T

Çok lanet eden, kalbinde merhamet olmadığı için, din kardeşlerine şefaatçi olamaz.

 

İzzeddîn bin Naîm hazretleri evliyânın büyüklerindendir. 675 (m. 1276)’da Suriye’de Hama şehri yakınındaki Sıla köyünde vefât etti. Bir sohbetinde buyurdu ki:

Fuhuş söz söylemek ve sövmek dinimizde yasaktır. Şöyle anlatılır:

İsâ aleyhisselâm önünden geçmekte olan bir hınzıra “Selâmetle geç” buyurmuştur. Yanında bulunanlar: “Ey Allahın Peygamberi, bu hayvana da böyle söylenir mi?” dediklerinde, “Dilimi kötü söze alıştırmamaya çalışıyorum” buyurdu.

Mâlik bin Dinar anlatır: “İsâ aleyhisselâm, yanında havarileri olduğu hâlde, bir köpek leşinin yanından geçerken, beraberindekiler hoşa gitmeyen bir söz yani 'ne pis kokuyor' diye söylediler. İsâ aleyhisselâm ise, “Beyaz dişleri ne güzeldir!” buyurdu.

Allahü teâlânın mahlûklarından hiçbirine lanet etmemelidir. Laneti âdet hâline getirmemelidir. Mümine lanet etmek, onu öldürmek gibi günahtır. Çok lanet eden, kalbinde merhamet olmadığı için, din kardeşlerine şefaatçi olamaz. Çok kere lanet döner ve lanet edene gelir. Mümin, zinâ ve şarap içmek gibi günahları işleyene de lanet etmeyip, Allahü teâlâya onu bağışlaması için duâ eder. Allahü teâlânın mahlûklarından bir şeye lanet eden, ona rahmet ve duâ ile bu lanetinden kurtulmak istemeli ve “Yâ Rabbî, o laneti ona rahmet ve kurbet eyle” demelidir.

Allahü teâlâya, çok yemîn etmemelidir. Zîrâ çok yemîn eden, Allahü teâlânın ismini küçümsemiş, O’na tazimde gevşeklik göstermiş olur. Yalan yere yemîne gelince: Peygamber efendimiz (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) yalan yere yemîni, keffâreti olmayan büyük günahlardan saymıştır. Bir hadîs-i şerîfte “İçinde, sivrisineğin kanadı kadar yalan ihtimâli bulunan bir yemîn edenin kalbinde, kıyâmete kadar bir nokta hâsıl olur” buyuruldu. "Vallahi, Allahü teâlâ böyle yapacaktır" diye yemîn ve hüküm etmemelidir. Ama Allahü teâlânın evliyâ kullarından biri, böyle yemîn ederse, Allahü teâlâ onun yemînini doğru çıkarır, yemîni bozmuş olmaktan onu korur. Evliyânın yemîninde vâki olduğunu düşünüp de, böyle yemîn etmeye kimse cesâret etmemelidir. Zira çoğu zaman, yemîni doğrulanmaz ve bundan ötürü günah işlemiş olur.

Doğru olarak yemîn etmek isteyen, ya Allahü teâlâya yemîn etsin yahut sussun. Çünkü Allahü teâlâdan başkasına yemîn gizli şirktendir.