Namazları vaktinin evvelinde kılmak...

28/10/2018 Pazar Köşe yazarı S.K

Resulullaha “sallallahü aleyhi ve sellem” hangi amelin efdal [daha faziletli] olduğu soruldu. (Amellerin efdali, vaktinin evvelinde kılınan namazdır) buyurdu.
 
 
İslâm dîninde imândan sonra ilk farz edilen emir namazdır. İbâdetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü teâlâya en çok yaklaştıran hayırlı amel, namazdır.  Namaz, dînimizde yapılması emredilen bütün ibadetlerin en kıymetlisi ve en üstünüdür.
Namaz kılmanın fazîletlerini ve namaz kılanlara verilecek sevapları bildiren hadîs-i şerîfler çoktur. İslam âlimlerinin büyüklerinden Abdülhak bin Seyfüddîn Dehlevî'nin (Eşi’at-ül-leme’ât) kitâbında, namazın önemini bildiren hadîs-i şerîflerde buyuruluyor ki:
Ebû Hüreyre “radıyallahü anh” bildiriyor. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: 
(Beş vakit namaz ve cuma namazı, gelecek cumaya kadar ve ramazan orucu, gelecek ramazana kadar yapılan günahlara keffarettirler. Büyük günah işlemekten sakınanların küçük günahlarının affına sebep olurlar.) Arada işlenmiş olan küçük günahlardan kul hakkı bulunmayanları yok ederler.
Übâde bin Sâmit “radıyallahü anh” haber veriyor. Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: 
(Allahü teâlâ beş vakit namaz kılmayı emretti. Bir kimse, güzel abdest alıp, bunları vaktinde kılarsa ve rükularını, huşu’larını tamam yaparsa, Allahü teâlâ, onu affedeceğini söz vermiştir. Bunları yapmayan için söz vermemiştir. Bunu, isterse affeder, isterse azab yapar.)
Ebû Zer-i Gıfârî “radıyallahü teala anh” diyor ki: Sonbahar günlerinden birinde, Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” ile beraber sokağa çıktık. Yapraklar dökülüyordu. Bir ağaçtan iki dal kopardı. Bunların yaprakları hemen döküldü. (Ya Ebâ Zer! Bir Müslüman Allah rızası için namaz kılınca, bu dalların yaprakları döküldüğü gibi, günahları dökülür) buyurdu.
Ali “radıyallahü anh” haber veriyor. Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: 
(Ya Ali! Üç şeyi yapmayı geciktirme: Vakti gelince, namazı hemen kıl! Cenaze hazırlanınca, namazını hemen kıl! Bir kızın küfvünü [dengini] bulunca, hemen evlendir!)
Ümm-i Ferve “radıyallahü anhâ” haber veriyor: Resulullaha “sallallahü aleyhi ve sellem” hangi amelin efdal olduğu soruldu. (Amellerin efdali, vaktinin evvelinde kılınan namazdır) buyurdu. Namaz, ibadetlerin en üstünüdür. Vakti girer girmez kılınca, daha üstün olmaktadır.
Âişe “radıyallahü anhâ” diyor ki: 
(Resulullahın “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” namazını ahir [son] vaktinde kıldığını, iki defa görmedim.)