"İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar..."

29/08/2019 Perşembe Köşe yazarı S.A

Muharrem ayı hicri senenin ilk ayıdır... İslâmın güneşi Mekke-i Mükerremede doğdu fakat Hicretten sonra Medine-i Münevvereden bütün kâinatı aydınlattı.

 

 

Önümüzdeki cumartesi günü 1 Muharrem Hicrî sene başı... Allahü teala nasip ederse, Hicri 1440 yılını bitirip 1441'e girmiş olacağız...

Seneler gün gibi geçiyor... Dünya hayatı bir hayal gibidir, rüya gibidir. İnsan rüya gördüğü zaman onu gerçek zanneder, güzel rüyada tebessüm eder, sıkıntılı olanda ise terler, rengi değişir. Ama, bunların hepsi uyanınca biter. Gerçek zannettiği sevindiği, üzüldüğü şeyler meğer bir rüya imiş... Meşhur bir söz vardır: "İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar..." İnsanoğlu da ölünce yaşadıkları, gördükleri, yaptıkları ona rüya gibi gelecektir. O zaman dünya hayatının ne mal olduğunu anlar fakat iş işten geçmiştir artık.

Yeni bir senenin farkı sadece rakamların değişimi olmamalıdır. Geçirdiğimiz ve bir daha ele geçiremeyeceğimiz altın değerindeki koca bir senemizin muhasebesini yapmalıyız.

Maddi ve manevi yönden geçirdiğimiz yılda ne kazandık, ne kaybettik. Kârda mıyız, zararda mı? Kârda isek bunu yeni yılda arttırmaya çalışmalıyız. Zararda isek sebeplerini araştırmalı ve bir daha zararlı çıkmamak için kendimizi hazırlamalıyız.

İnsan hayatının her saati en kıymetli mücevherden daha kıymetlidir. Ve her insana bir defa (uzun veya kısa) verilir. İkinci bir kez daha dünyaya gelebilmemiz mümkün değildir... Tekrar dönme imkânı olmayacak şu dünyadan güzel bir hayat yaşayarak ayrılmaya gayret etmeliyiz.

Muharrem ayı hicri senenin ilk ayıdır... İslâmın güneşi Mekke-i Mükerremede doğdu fakat Hicretten sonra Medine-i Münevvereden bütün kâinatı aydınlattı.

Daha önceden korkmadan namaz dahi kılamayan müminler, huzur içinde bütün ibadetlerini yapar hâle gelmişlerdi.

Devlet reislerine mektuplar gönderiliyor, imana davet olunuyorlardı. Hidayete lâyık olanlar imanla şerefleniyor, ebedi sâadete kavuşuyorlardı.

Hicretten sonra kurulan İslâm devleti çok kısa zamanda o kadar güçlendi ki, asırlarca dünyaya hükmeden Roma ve İran imparatorluklarını dize getirdi.

Daha düne kadar kendilerine yapılan zulüm ve baskıya dayanamayarak iki defa Habeşistan'a hicret edilmişti...

Sene-i devriyesini idrâk edeceğimiz Hicret o kadar büyük nimetlere vesile oldu ki, tarif edilemez. Boğulmak üzere bulunan beşeriyete can simidi gibi oldu, ona tutunan kurtuldu.

Muharrem, çok mübarek bir aydır. "Şehrullah" (Allah'ın ayı) diye tarif olunmuştur. Bu ayın onuncu günü Aşure günüdür. Aşure gününde birçok önemli hadiseler meydana gelmiştir.

İnşaallahü teâlâ haftaya yazacağımız yazıda Aşure gününün faziletinden, orucundan ve kıymetinden bahsedeceğiz.

Hicri yeni yılınız şimdiden mübarek olsun efendim...